• Katarína Sikorai

          • ÚLOHY, UČIVO A MALÉ RADY

          • Milí rodičia, učivo a domáce úlohy nájdete denne aktualizované na EDUPAGE.


            PREČO MÁ DIEŤA ČÍTAŤ


            1. Obzory
            Deti, ktoré čítajú pravidelne a často sa rozširujú obzory. Pokiaľ dieťa posadíte pred televízor, stáva sa iba konzumentom. Pokiaľ číta, musí si samo vystavať zámky, hory či lesy, v ktorých sa dobrodružstvá odohrávajú.

            2. Rozcvička
            Čítanie precvičuje mozog. Je vedecky dokázané, že počas čítania sa v mozgu vytvárajú nové väzby a neuróny neumierajú rovnako rýchlo ako u ľudí, ktorí preferujú pasívnu zábavu.

            3. Sústredenie
            Čítanie zlepšuje koncentráciu. Určite poznáte ten pocit, keď vás niekto sústavne vyrušuje a vy sa musíte niekoľkokrát vracať o pár strán naspäť, aby ste si obnovili dej. Práve preto sa snažíte zapamätať si čo najviac, a tým si trénujete pamäť a cibríte sústredenie.

            4. Skúsenosti
            Knihy vypovedajú o svete viac ako zvládnete povedať za chvíľku vy. Rozprávky sú plné dobra a zla, imaginárnych postáv. Knihy dodávajú dieťaťu aj istotu v rozprávaní jeho vlastných zážitkov.


            5. Jazykoveda
            Knihy výborne rozširujú detský slovník. Možno aj o slová, ktoré doma nepoužívate, ale vďaka nim sa blysne napríklad v škole. Detský mozog má užasnú schopnosť učiť sa, najlepšie keď o tom dieťa ani nevie.

            6. Hravosť
            Fantázii sa medze nekladú. Práve príbehy v knihách ju rozvíjajú a navyše dieťa môže prečítané uplatňovať aj vo vlastných hrách.

            7. Empatia
            Čítanie zvyšuje empatiu. Pokiaľ vaše dieťa prežíva s hlavným hrdinom jeho trápenia aj radosti, ľahšie sa vcíti aj do pocitov, ktoré prežíva reálne.

            8. Školské známky
            Kto číta, má lepší prospech. To je nepopierateľný fakt, na ktorý pedagógovia pravidelne a radi poukazujú. Podobu napísaných slov má čítajúce dieťa ukotvenú v pamäti, preto oveľa flexibilnejšie reaguje najmä na jazykových hodinách.

            9. Verný priateľ
            Knihy sú výborná forma zábavy, ktorá sa dá navyše praktizovať kdekoľvek. Čítaním si skráti čakanie na krúžok alebo na vás, kým ho vyzdvihnete z družiny a rovnako sa kniha hodí aj počas čakania u lekára. Kto číta, ten nehnevá.

            10. Pokoj
            Čítaním dieťa relaxuje. Naučí sa ako sa upokojiť a na rozdiel od iných činností nie je počas čítania detská myseľ bombardovaná ďalšími vnemami. A to je balzam pre dušu, ktorú by si vaša ratolesť mala dopriať každý deň.

             

            Ako sa doma pripravovať na vyučovanie

            Prváčik potrebuje každý deň upevnenie všetkého, čo sa v škole naučil. Len tak sa vytvoria kvalitné základy pre proces učenia sa v ďalšom období. Čo s prvákmi precvičovať? Tu je malý návod:

            1. Každý deň spoločne prezrieť všetky učebnice, zošity, pracovné listy... Opýtať sa detí, čo robili na jednotlivých hodinách, aké úlohy riešili, aké hry boli pre ne pripravené...

            2. Uvedomiť si, že ŠKD nenahrádza domácu prípravu na vyučovanie. Niektoré úlohy si deti síce urobia v družine, písanie a čítanie je však záležitosť najmä domácej prípravy. Popoludňajšie hodiny v škole sú venované rozprávaniu, hre, spevu, tancu, tvoreniu, prechádzkam a najmä pobytu a hrám na čerstvom vzduchu. I keď musím povedať, že aj v družine naozaj poctivo trénujú nové učivo. Domácou prípravou zistíte ako na tom Vaše dieťa je. A to je pre Vás to naj. 

            3. Čo konkrétne trénovať?

            SJL

            • tvoriť vety (s daným slovom, na danú tému, k obrázku...)
            • určovať prvú a poslednú hlásku v slove
            • hľadať slová na dané písmeno/slabiku
            • hľadať písmeno/slabiku v slovách, v textoch
            • deliť slová na slabiky, postupne na hlásky
            • čítať slabiky (z veľkých tlačených písmen celej abecedy)
            • čítať slabiky z prebratých písmen (malé aj veľké tvary)
            • čítať nové slová a vety
            • precvičovať tvary písmen
            • odpisovať napísané písmená
            • prepisovať tlačené tvary na písané
            • písať písmená, slabiky a slová na diktát...

            MAT

            • precvičovať číslený rad do 10 vzostupne aj zostupne
            • dopĺňať čísla do čísleného radu
            • porovnávať čísla
            • riešiť príklady na sčítanie a odčítanie
            • názorne riešiť ale aj tvoriť slovné úlohy (Dám ti 3 hrušky. Jednu hrušku zješ, druhú daš bratovi. Koľko ti zostalo? Ako to zapíšeš? Použiješ plus alebo mínus?)
            • rozkladať čísla rôznymi spôsobmi
            • písať tvary čísel
            • určovať/vytvárať množstvo
            • používať pravítko a rysovať rovné čiary, spájať body
            • rozvíjať logiku rôznymi úlohami (Myslím si číslo, ktoré je menšie ako 7, ale väčšie ako 5. Ktoré číslo môžeme rozdeliť na 2 rovnaké "kôpky"? Ktoré číslo stojí hneď pred číslom 6?...)
            • pomenovať gaometrické tvary a nájsť predmety v okolí, ktoré sa na ne podobajú...

            PVO

            • Učivo z prvouky je postavené najmä na vedomostiach, ktoré deti už nadobudli v doterajšom živote. Preto sa dá s deťmi krásne o danej téme rozprávať a postupne ju rozširovať o ďalšie poznatky.
            • Deti Vám môžu porozprávať, čo na hodinách robili, o čom rozprávali, aké hry si zahrali. 
            • Naučiť sa majú "počku". Je to jedna až dve vety v modrom rámčeku (dole na strane), pred ktorou je modré pero s nápisom MOJE POZNÁMKY. Nenachádza na na každej strane.

            Ako správne čítať

            • Optimálnym spôsobom elementárneho čítania je hlasné čítanie po slabikách, bez ich následného spájania do slov. Takýto spôsob poskytuje deťom potrebnú istotu, pretože na rozdiel od celého slova sú schopné vnímať slabiku ako celok v pomerne krátkom čase.
            • Chybou je, ak sa deťom slabikovanie zakazuje. Deti síce prečítajú celé slová, ale zvyčajne pred nimi robia neúmerne dlhé prestávky. Slová si totiž potichu slabikujú, alebo dokonca hláskujú. V tomto prípade sa základná životná koncepcia, a to čítanie s porozumením, v tomto prípade nerozvíja. Dieťa si tak osvojí nesprávny spôsob čítania, tzv. dvojité čítanie.

             

            Na konci prípravného obdobia by malo dieťa zvládnuť tieto činnosti:

            • Určiť prvú hlásku v slove.
            • Vyhľadať potrebné písmeno v nápovedných obrázkoch.
            • Prečítať niekoľko písmen.
            • Poskladať a prečítať niekoľko slabík.
            • Použiť niekoľko veľkých tlačených písmen v praktických činnostiach.

             

            Máme doma prváka (metodický materiál pre rodičov)

            Nástup do školy je pre každé dieťa veľkou zmenou. Čaká ho jedna z najdôležitejších povinností - učenie. Pre deti je to dôležitá úloha, pretože už v 1. ročníku si vytvárajú základný návyk k učeniu. Pri tejto neľahkej úlohe im aj vy rodičia môžete byť veľmi nápomocní. Prečítajte si zopár rád, ako prispieť k tomu, aby si váš prvák vytvoril pozitívny vzťah k vzdelávaniu a prežil prvý úspešný školský rok.

            1. Navoďte pri učení pozitívnu atmosféru.

            Snažte sa pri učení s vaším prvákom pracovať v pokojnom a príjemnom prostredí, aby sa dieťa mohlo sústrediť na učenie. Je dobré ak sa dieťaťom učí člen rodiny, ktorý je najpokojnejší a najtrpezlivejší.

            2. Základným kľúčom úspechu je motivácia a povzbudenie

            Najmä v prvom polroku dieťa potrebuje povzbudenie, a to nielen pri úspechu. Snažte sa svojho prváka oceniť pri každej snahe, aby sa pri prvých problémoch a neúspechu nevzdalo. Pokúste sa pri učení dieťa zaujať a motivovať ho. Motivácia dieťaťa má byť zameraná do budúcnosti, ale tá by mala byť tým bližšia, čím je dieťa menšie. Svoje ovocie prinesie práve vtedy, ak sa úloha podarí splniť a výkon prinesie pochvalu, radosť i spokojnosť. Pozitívne emócie môžu uložiť nový poznatok ľahšie a s trvalejším efektom.

            3. Ako dlho sa učiť s prvákom?

            Pre začínajúceho školáka nie je účelné dlho vysedávať pri učení. Ak si nájdete pravidelnú hodinku na učenie, každý deň v tom istom čase, podarí sa vám v dieťati vybudovať návyk. Ideálne je, ak sa príprava na vyučovanie začne okolo 16. hodiny, s prvákom by však nemala trvať dlhšie než 60 minút. Aby ste sa vyhli rýchlemu nástupu únavy u prváka, je účelné striedať predmety (začať tými ťažšími) a tiež počas učenia zakomponovať kratšie prestávky (napr. aby sa dieťa prebehlo, občerstvilo).

            4. Vylúčte z prostredia rušivé predmety

            Pozornosť dieťaťa je pri nástupe do 1. ročníka pomerne krátkodobá a ľahko vyrušiteľná. Žiaci ešte nedokážu dobre rozlíšiť podnety, ktoré by mali vnímať, od tých, ktoré sú nežiadúce. Je dôležité, aby ste prostredie na domácu prípravu prispôsobili ich potrebám. Je vhodné, aby mal prvák písací stôl umiestnený s výhľadom na stenu, nie na izbu. Pri učení si k nemu sadnite zboku, nie spredu. Neučte sa v kuchyni, ale vyhraďte si kútik, ktorý bude určený len naučenie.

            5. Spolupráca rodič a učiteľ efektívne vplýva na úspešnosť žiaka a na pozitívnu klímu v triede

            Ak sa vyskytne problém v škole, riešte ho triednym učiteľom/-kou. Vo väčšine prípadov sa deti inak správajú v škole, v kolektíve detí, počas vyučovania a odlišne v domácom prostredí. Preto môžete byť občas zaskočení, ak sa objaví u vášho dieťaťa netypické správanie. Práve otvorená komunikácia s pedagógom, môže podporiť porozumenie správania žiaka na oboch stranách a podporí spoluprácu počas celého školského roka.

            6. Nezabúdajte na oddych svojho prváka

            Je veľa nových vecí, ktoré musí prvák zvládnuť, preto je nevyhnutné, aby malo dieťa dostatok priestoru na hru a oddychové aktivity. Pričom pamätajte na to, že voľnočasové krúžky nenahrádzajú potrebný relax dieťaťa. V komunikácii s prvákom sa nezaujímajte len o školu, hovorte s dieťaťom o jeho zážitkoch, na čo sa teší a pod.